Pipe Markers
- (72)
- (88)
- (27)
- (1)
- (1)
- (3)
- (53)
- (54)
- (166)
- (6)
- (5)
- (27)
- (10)
- (273)
- (3)
- (175)
- (19)
- (407)
- (8)
- (15)
- (20)
- (3)
- (104)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (99)
- (1)
- (1)
- (6)
- (229)
- (105)
- (122)
- (41)
- (287)
- (15)
- (83)
- (13)
- (399)
- (553)
- (309)
- (90)
- (481)
- (115)
- (24)
- (36)
- (179)
- (23)
- (245)
- (157)
- (2)
- (2)
- (11)
- (16)
- (33)
- (36)
- (6)
- (18)
- (23)
- (36)
- (21)
- (1)
- (1)
- (8)
- (63)
- (56)
- (6)
- (1)
Filtered Search Results
Brady™ Cold Water Pipe Marker, Style 28
Semiconductor and Chemical Pipe Markers are intended for use on small diameter piping or tubing in the Semiconductor and Chemical Industries. Use with 1 in. arrow tape.
Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels: COLD WATER SUPPLY
Identify pipe content and flow direction. Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels are ideal for on-the-spot repair or replacement of damaged or missing markers.
| Format | Roll |
|---|---|
| Description | Compatible Surface Types: Smooth |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Display Text | COLD WATER SUPPLY |
| Color | White,Green |
| Material | Plastic (B-736) |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Brady™ Ammonia (IIAR) Pipe Markers, Legend: HTRL/LIQ/LOW/Ammonia, B-946 Self-Sticking Vinyl
For use in labeling ammonia piping and its contents. Brady Ammonia (IIAR) Pipe Markers help create a safer, more efficient work environment.
| Format | Die-cut |
|---|---|
| Display Text | IIAR Abbreviation: HTRL; Legend: Ammonia; Physical State: LIQ; Pressure Level: LOW |
| Color | Black,Green,Orange,Yellow |
| Material | Pressure-sensitive Vinyl (B-946) |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Cold-temperature |
Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels: DOMESTIC HOT WATER
Identify pipe content and flow direction. Brady™ Self-Sticking Pipe Marker Labels are ideal for on-the-spot repair or replacement of damaged or missing markers.
| Format | Roll |
|---|---|
| Description | Compatible Surface Types: Smooth |
| Thickness (English) | 0.0033 in. |
| Display Text | DOMESTIC HOT WATER |
| Color | Black,Yellow |
| Material | Plastic (B-736) |
| For Use With (Application) | Pipe and Valve Marking |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent |
Accuform Signs Chilled Water Supply Pipe Markers
Identify contents and mark the directional flow for pipes used for chilled water supply.
Accuform Signs Chilled Water Return Pipe Markers
Identify contents and mark the directional flow for pipes used for chilled water return.
Accuform Signs Pipe-Marking Tape
Solid color marking tapes increase pipe visibility and help to identify hazardous areas.
| Width (English) | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 32.92 m |
| Thickness (English) | 6 mil |
| Length (English) | 108 ft. |
| Temperature Range (English) | -20 to 140°F |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.144 |
| Temperature Range (Metric) | -28.88 to 60°C |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Accuform Signs Sprinlers Self-Stick Pipe Markers
Identify contents and mark the directional flow for pipes carrying sprinkler water.
| Description | Pipe Marker |
|---|---|
| Life Span | 1 to 3 Years |
| Thickness (English) | 4 mil |
| Color | White,Red |
| Temperature Range (English) | -90 to 168°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl,Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -67.77 to 75.55°C |
| For Use With (Application) | Clearly identify the pipe contents and flow direction |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
| Description | Pipe Marker |
|---|---|
| Life Span | 1 to 3 Years |
| Thickness (English) | 20 mil |
| Temperature Range (English) | -90 to 168°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl,Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -67.77 to 75.55°C |
| For Use With (Application) | SNAP' to wrap around and identify contents in pipes with the flow direction |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 16.45 m |
| Thickness (English) | 6 mil |
| Color | White,Red |
| Length (English) | 54 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Provide 360° visibility and identify flow direction with printed arrow tapes |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Accuform Signs Acid Pipe Markers
Identify contents and mark the directional flow for pipes carrying acid.
Accuform Signs Caustic Pipe Markers
Identify contents and mark the directional flow for pipes carrying caustic product.
| Description | Pipe Marker |
|---|---|
| Life Span | 1 to 3 Years |
| Thickness (English) | 4 mil |
| Display Text | Caustic |
| Color | Black,Yellow |
| Temperature Range (English) | -90 to 168°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl,Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -67.77 to 75.55°C |
| For Use With (Application) | Clearly identifying the pipe contents and flow direction, make maintaining facility easier and increase employee safety by clearly marking pipes |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Accuform Signs Arrow Pipe Markers
Mark the flow direction of pipes throughout your facility with arrow
| Description | Pipe Marker |
|---|---|
| Life Span | 1 to 3 Years |
| Display Text | Arrow |
| Temperature Range (English) | -90 to 168°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl,Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -67.77 to 75.55°C |
McMaster-Carr MCMASTER CARR SUPPLY COMPANY
NC3901902 HP BRASS PIPE FITTING ST 3/4X3
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC
5000505081 4 X 24 STANDARD GALVANIZED R
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More